Gå til hovedinnhold Gå til søk
Våpenskjold
Longyearbyen lokalstyre unikt, trygt og skapende Tlf 79022150 / Fax 79022151 Send e-post

Uten navn [1] 

Gå til søk

Uten navn [2] 

Hopp over navigasjonskoblinger Gå til hovedinnhold
View Part 

Kinovisningene på Huset avsluttes

¤EPII_TITLE¤ I forbindelse med byggingen av Longyearbyen kulturhus avsluttes kinovirksomheten på Huset. Demontering og flytting til kulturhuset vil pågå fra 13.9.2010.
Demonteringen og overføring av teknisk utstyr fra Huset til Longyearbyn kulturhus vil starte 13.9.2010 og det vil derfor ikke vil være noe kinotilbud i Longyearbyen fram til åpningen av kulturhuset i desember.

Kinovirksomheten startet på Huset søndag 14.10.1951 med "Nattklubbdronningen" - et musikalsk drama fra USA fra 1945 (mao var filmen seks år på visningstidspunktet) om nattklubbdronningen Texas Guinan (Betty Hutton). Vi har forgjeves forsøkt å finne en kopi av filmen til en avslutningsforestilling ved Longyearbyen kino.

Vi jobber nå for å få vist to filmer som delvis ble spilt inn på Svalbard, nemlig "Når lyset vender tilbake" og "Orions Belte". Sistnevnte film blir i så fall absolutt siste forestilling, nærmere bestemt søndag 12.9.2010 kl. 20. "Orions Belte" (1985) med Ola Solum som regissør, handler om tre nordmenn om bord på frakteskuta "Sandy Hook" som livnærer seg av mer eller mindre lovlige oppdrag langs kysten av Svalbard. Noe virkelig forbudt er det tilfeldighetene fører dem inn i. De oppdager en russisk lyttestasjon i en fjelhule. Knepet på fersk gjerning klarer de likevel å stikke til sjøs. Inntil klapringen av et helikopter som sirkler inn målet sitt kommer stadig nærmere. Ingen av dem ante hvor krigersk en tilsynelatende sovende russisk bjørn kunne være....

Store deler av "Orions Belte" ble spilt inn på Svalbard i 1984 og hadde premiere in 1985. Filmen ble vist i Longyearbyen 10.3.1985 og til sammen 699 personer så filmen i løpet av de to forestillingene som ble satt opp. Filmen ble sist gang vist 28.10.2001.

Dersom alt går etter planen når det gjelder det nasjonale digitaliseringsprosjektet på norske kinoer vil første kinofilm i det nye kulturhuset bli satt opp fredag 3.12.2010.

Les mer om Longyearbyen kulturhus.

Info 
Roger Zahl Ødegård 28.06.2010 Tips en venn om denne siden via en e-post Tips en venn Registrer en elektronisk tilbakemelding Tilbakemelding Skriv ut denne siden Skriv ut
 
IkonRediger